Gıda Moleküler Biyolojisi Laboratuvarı Kurulması

-A +A
PROJE ADI :

Gıda Moleküler Biyolojisi Laboratuvarı Kurulması

DESTEKLEYEN : DPT
SÜRE : 2007-2010
PROJENİN AMAÇLARI :

Bu projenin amacı TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsünde; gıda alanında biyoteknolojik ve moleküler biyolojik araştırma ve yüksek teknoloji içeren cihaz altyapısı oluşturma ve modern moleküler genetik teknikleri gıda alanında kullanabilme yeteneği kazandırmak ve bu cihaz ve teknikleri kullanarak gıda analizlerine moleküler biyolojik boyut kazandırmaktır.

Proje kapsamında, tamamen yeni bir altyapı oluşturulmuş ve bu altyapının gerektirdiği tüm yüksek teknoloik cihazlar ve sistemler satın alınmış, kurulumları ve eğitimleri tamamlanmıştır.  Bu cihaz ve sistemlerden Bazıları: ABI 3130 genetik analizör, Ultrasantrifüj sistemi, Leica DMI 3000B floresan invers mikroskop sistemi, Bio-Rad 2-D jel elektroforez sistemi, PCR temiz oda sistemi, Varioscan flash Mikroplate reader, Genepix pro Microarray Scanner, -152 C derin dondurucu, Abi 7500 Real-Time PCR sistemi vb. 

PROJENİN SONUÇLARI :

Bu proje ile Gıda Enstitüsü, kısa sürede; gıda alanında moleküler biyolojik tekniklerin kullanımı konusunda Türkiye’nin en donanımlı ve referans laboratuvarlarından biri konumuna gelmiştir. Laboratuvarda; Avrupa Birliği JRC tarafından GDO analizleri konusunda uluslararası katılımlı eğitim düzenlenmiştir. Türkiyede ilk defa olmak üzere, gıda alanında moleküler biyoloji teknikleri kullanılarak, gıda sanayinin talep ettiği çok sayıda yeni analiz başarı ile uygulanmıştır. Bunlardan bir kısmı yurtdışında yapılan analizler olup, bu sayede döviz kaybı önlenmiştir.