Improving quality and safety and reduction of cost in the European organic and "Low Input" food supply chains – QualityLowInputFood (Qlif).

-A +A
PROJE ADI : Improving quality and safety and reduction of cost in the European organic and "Low Input" food supply chains – QualityLowInputFood (Qlif).
DESTEKLEYEN : EU FP6
SÜRE : 2004-2009
PROJENİN AMAÇLARI :

Projesinin temel amacı, organik ve düşük girdili gıda zincirinde kalite ve gıda güvenliği artıracak ve üretim maliyetlerini düşürecek stratejilerin geliştirilmesidir.

Çataldan tarlaya yaklaşımı benimsenerek gıda zincirinin tüm aşamalarında organik tarım ve organik gıda üretimini geliştirecek yöntemler araştırılmıştır. Proje, bu genel hedefe ulaşmak için dört alt başlıkta odaklanmıştır:

  1. Organik ürünlerin kalitesi ve besin değeleri ile ilgili tüketici beklentilerini ile üretici hedeflerini eşleştirmek
  2. Organik ve “düşük girdili” üretim zincirinde kaliteyi korurken/iyileştirirken, maliyet etkinliğini  artırmak
  3. Tüm gıda zinciri boyunca (üretim, işleme, dağıtım ve tüketim aşamalarında) gıda güvenliği risklerini en aza indirmek
  4. Organik ve “düşük girdili” tarım uygulamalarının çevre etkilerini azaltmak.

Proje kapsamında model ürün olarak domates, marul, soğan, elma, buğday, domuz eti, süt/süt ürünleri ve tavukçuluk ürünleri çalışılmıştır. 
 

PROJENİN SONUÇLARI :

Proje sonucunda, işlenmiş organik gıda üreticileri için bir “Organik gıda işlemede pratik uygulama esaları” rehberi ile, tüketime hazır organik sebze ürünlerinin üretiminde klora alternatif stratejiler geliştirilmesi ve süt ürünlerinin besin değerinin daha iyi korunmasına yönelik işleme teknolojilerinin değerlendirilmesi konularında iki adet vaka çalışması raporu yayınlanmıştır.

Fotoğraflar