Çevresel Taramalı Elektron Mikroskobu Laboratuvarı

-A +A

Fonksiyon ve Kabiliyetler

Gıda işleme sektöründe, gıda dezenfeksiyon sektöründe bakterilerin ve küflerin görüntülenmesinde, yeni gıda üretim alanlarında faydalanılan bir analiz metodudur. Gıdaların mikroyapılarının uygulanan işlemlerle nasıl etkilendiğini ve nasıl manipule edildiklerini gözlemlemek için çok geniş bir yelpazede kullanım alanına sahiptir.

  • Biyolojik numunelerin mikrometre ve nanometre seviyelerinde görüntüleri alınmaktadır. Örnekler iletken bir malzeme ile kaplanmasına gerek olmadan çevresel basınç modunda doğal yapısını ve nem dengesini bozmadan görüntülenebilmektedir.
  • Ayrıca nümunelerin -20 °C ila 50 °C arasında sıcaklığını veya % 0 ila %100 arasında bağıl nem durumunu değiştirerek dinamik deneyler Peltier stage'de yapılarak görüntülenmektedir.
  • Sıvı veya emülsiyonların içlerindeki malzemelerin doğrudan sıvı olarak görüntüleri WetSTEM detektörü ile alınmaktadır.

Sistemin özellikleri

  • Genelde istenilen örneğin gram ya da mikrogram seviyesinde az bir miktarı kullanılarak analiz yapılır. Sıvı örneklerde ise mikrolitre seviseninde kullanılır.

Çözünürlüğü: Cihazın çözünürlüğü yüksek vakum modunda 0,8 ila 3,0 nm arasında değişir, çevresel vakum modunda ise 1,4 ila 3,0 nm arasındadır.